8. marts Latvijā un pasaulē

februāris 19, 2010

Starptautiskā sieviešu diena – sieviešu solidaritātes diena, ko svin valstīs ar lielu sociālistisko partiju ietekmi. Šī diena veltīta visām sievietēm, neatkarīgi no sociālā vai bioloģiskā statusa. Pirmo reizi Sieviešu diena svinēta ASV. 1909.gadā Amerikas sociālistiskā partija izsludina februāra pēdējo svētdienu par Nacionālo sieviešu dienu. 1910.gadā Starptautiskajā sociālistiskajā sieviešu konferencē Kopenhāgenā vācu sociāliste Klāra Cetkina ierosina svinēt starptautisku sieviešu solidaritātes dienu. Sākotnēji šo dienu dažādās valstīs svin dažādos datumos. 1913.gadā Vācijā to svin 12.martā, Šveicē un Nīderlandē – 9.martā, Krievijas impērijā un Francijā – 2.martā. 1914.gadā lielākā daļā Eiropas valstu sieviešu dienu sāk svinēt 8.martā. Padomju Krievijā 8.martu nolemj atzīmēt sākot ar 1921.gadu.1966.gadā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības Augstākā Padome Starptautisko sieviešu dienu pasludina par valsts svētkiem un brīvdienu.

1945.gadā, kad Latvija nonāk Padomju Savienības sastāvā un padomju funkcionāri sāk aktīvi ieviest „jaunās padomju tradīcijas”, 8.marts arī Latvijā kļūst par svinamu dienu. 1990.gadu sākumā, Latvijai atgūstot neatkarību, saistot svētkus ar PSRS okupācijas mantojumu, Starptautisko sieviešu dienu pārstāj svinēt. Kopš 2008.gada tā atkal atzīta par atzīmējamu dienu.

Starptautiskā sieviešu diena atzīmēta arī Ventspilī. Liecības par to atrodamas Ventspils zonālā valsts arhīva dokumentos. Vietējā laikrakstā šai dienā īpaši izcelti sieviešu nopelni, uzsverot, ka tikai padomju valstī sieviete beidzot pa īstam ir ieguvusi vienlīdzību ar vīrieti – nu arī sievietes drīkst strādāt par krāvējām, mūrniecēm un mehanizatorēm, visur „plecu pie pleca ar vīriešiem”, tai pat laikā saglabājot arī sievas, mātes un mājsaimnieces pienākumus. Par to tiešām sievietēm pienākas īpašs pagodinājums, kas arī neskopojoties tiek piešķirts goda rakstu, nelielu prēmiju, pateicību, puķu un suvenīru veidā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: