Par 8. martu

marts 9, 2007

1910.gadā Kopenhāgenā 2.starptautiskajā sociālistiskajā sieviešu konferencē pēc Klāras Cetkinas ierosinājuma tika nolemts 8.martā svinēt Starptautisko sieviešu dienu kā solidaritātes dienu cīņā par sieviešu līdztiesību ekonomiskajā, sociālajā un politiskajā jomā.

Sieviešu cīņa par savām tiesībām aizsākās jau krietni agrāk – 1857.gada 8.martā, kad Ņujorkas tekstilrūpniecības strādnieces devās ielās, lai paustu protestu par zemajām algām un 14 stundu darba dienu.

1908.gada 8.martā Ņujorkas sociāldemokrātiskā sieviešu organizācija organizēja masveida mītiņu, kura pamatdoma bija aizsargāt sieviešu tiesības. Tūkstoši sieviešu devās Manhetenas ielās, lai pieprasītu lielāku darba samaksu, aizliegtu bērniem strādāt un iegūtu balsstiesības vēlēšanās.

Eiropā Starptautisko sieviešu dienu sāka svinēt kopš 1911.gada, Austrumeiropā – kopš 1913.gada. 1977.gadā ANO pieņēma rezolūciju, kurā tiek pausta vēlme, lai visas tās dalībvalstis 8.martu par godu cīņai par sieviešu tiesībām pasludina par Starptautisko sieviešu dienu.

Bijušajā Padomju Savienībā 8.marts bija kļuvis par “sarkano tulpju dienu“, kad siltumnīcā uzziedināta tulpe un kāda sīka dāvaniņa tika visām sieviešu kārtas būtnēm – no bērndārzniecēm līdz veco ļaužu pansionātu iemītniecēm. Kopš 1966.gada līdz PSRS sabrukumam tā bija arī brīvdiena.

Neatkarīgās Latvijas Saeimā jau kādus desmit gadus katru pavasari kreiso partiju deputāti rosina atkal pasludināt 8.martu par Sieviešu dienu, bet labējo partiju deputāti šos priekšlikumus regulāri noraida. Izņēmums bija 8.Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre, kura arī rosināja 8.martu svinēt kā Sieviešu dienu.

8.marts – Starptautiskā sieviešu diena – 50% Latvijas iedzīvotāju joprojām šķiet ļoti nozīmīga un atzīmējama diena, neatkarīgi no tās oficiālā statusa, liecina mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “TNS Latvia” februāra beigās veiktais pētījums.

14% Latvijas iedzīvotāju aptaujā gan norādījuši, ka šī diena viņiem nepavisam nav nozīmīga, bet 35% Latvijas iedzīvotāju 8.marts ir maznozīmīga diena, tomēr viņi to dažreiz atzīmē.

Pētījuma dati liecina, ka Starptautiskā sieviešu diena ir vieni no tiem svētkiem, kuru svinēšanu lielā mērā ietekmē aptaujāto iedzīvotāju tautība – ja latviešu tautības iedzīvotāju vidū tikai 35% apgalvo, ka šie svētki viņiem ir ļoti nozīmīgi un viņi tos vienmēr atzīmē, tad krievu un citu tautību cilvēku vidū šie svētki ļoti nozīmīgi ir 71% aptaujāto.

65% Rīgā dzīvojošo aptaujāto iedzīvotāju tā šķiet ļoti nozīmīga diena, savukārt Latgales reģionā 58% iedzīvotāju 8.martu uzskata par vienmēr atzīmējamu dienu.

Tāpat novērojama tendence, ka Starptautiskā sieviešu diena vairāk nozīmīga ir Latvijas iedzīvotājiem 35 līdz 44 gadu vecumā, precētiem cilvēkiem vai tiem, kuri dzīvo kopā ar savu partneri, kā arī iedzīvotājiem ar vidējiem ienākumiem – no 101 līdz 200 latiem mēnesī.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: